ضبط گفتار و معرفی انواع میکروفن و کاربرد آنها

ضبط گفتار و معرفی انواع میکروفن و کاربرد آنها

فهرست مطالب

ضبط گفتار و معرفی انواع میکروفن و کاربرد آنها:

ضبط موسیقی جالب است اما ضبط گفتار و کلام منبع درآمد اصلی تهیه کنندگان برای بسیاری از استودیو های صدا می باشد کلام یک عنصر صوتی مهم در فیلم های تجاری و تبلیغاتی مستند ،نمایش برنامه‌های آموزشی و کتاب‌های نواری است.  

پایداری کلام در ضبط

یکی از مهمترین کیفیت های ضبط کلام پایداری آن است بدین معنی که کیفیت تن صدا ، سطح صدا ، نواک و ضرب آهنگ کلام در حین ضبط نباید تغییر کند (به جز مواردی که به خاطر تاثیرات هنری مطلوب باشد). چرا این امر از اهمیت زیادی برخوردار است؟ چون اغلب، گفتار نهایی از برداشت های صوتی ضبط شده در روزهای مختلف فراهم می گردد پس کیفیت برداشت های صوتی باید با یکدیگر تطبیق داشته باشند در غیر این صورت در حین پخش تغییرات ناهنجار کیفیت را می شنوید .   معمولاً نوار کامل به یکباره و در یک جلسه ضبط شده و نسخه ای از آن برای تهیه کننده اصلی ارسال می‌شود تا خطاها معین شوند پس از دریافت اصلاحات شما به گوینده تلفن زده و از بین می خواهید برای ضبط مجدد جملات و پاراگراف های اشتباه به استودیو بیاید سپس قسمت های اصلاح شده در ضبط اولیه تدوین می گردد اگر صدای قسمتهای جدید با صدای اصلی تطبیق نداشته باشد برنامه تدوین شده شبیه صدای با برداشت واحد نخواهد بود پس هرگاه صدای گوینده را ضبط می کنید نیاز دارید تنظیمات انجام شده در حین ضبط اولیه را دقیقاً تکرار نمایید.  

در ضبط استودیویی عوامل مختلفی وجود دارد که عدم رعایت آنها سبب تکرار پروژه خواهد شد :

سطح ضبط نوع و مکان میکروفون، حالت قرار گرفتن صفحات متن برنامه ،موقعیت قرار گرفتن گوینده، همسان‌سازی ،کاهنده نویز و حتی خود صدای گوینده. با یادداشت برداری تنظیمات انجام شده در حین ضبط اولیه می توانید عامل های فوق را ثابت نگه دارید. نوع میکروفون استفاده شده وضعیت کلیدهای آن و موقعیت و فاصله اش از گوینده را یادداشت کنید .همچنین را همسان سازی یا کاهنده نویز مورد استفاده را یادداشت کنید. برای کاهش تعداد عامل های متغیر می‌توانیم ضبط را بدون استفاده از همسان‌سازی انجام دهید. با به‌کارگیری تنظیمات استاندارد می توانید صدای قابل پیش‌بینی را ضبط نمایید.  

میکروفن ها :

معمولا برای ضبط گفتاری یکی از چند نوع میکروفون زیر به کار می رود  

-میکروفون خازنی کاردیود با پاسخ فرکانسی یکنواخت

نقد و بررسی : میکروفن کاندنسر جی تی آر مدل STD-600

  میکروفن کاندنسر جی تی آر مدل STD-600 میکروفون خازنی کاردیوید صدایی با شکوه و ارزشمند را که در بردارد دربردارنده فرکانس های پایین تنومند و جزئیات فرکانس بالاست فراهم می‌آورد. متاسفانه پاسخ فرکانس پایین این میکروفون با تغییر فاصله گوینده تغییر می‌کند. هرچه گوینده میکروفون نزدیک‌تر باشد صدا بم تر ضبط می‌شود اگر گوینده بتواند فاصله خود با میکروفون را ثابت نگه دارند کیفیت تن کلان تغییر نخواهد کرد.این افزایش دامنه فرکانس های پایین به خاطر نزدیک بودن میکروفون پدیده مجاورت در میکروفون های یک جهتی نوع   single-d رخ می‌دهد.   میکروفن کاندنسر جی تی آر مدل STD-600 یک میکروفن اینسترومنت جهت ضبط صدای ساز در استودیو و یا حتی اجرای لایو می باشد . از انجا که این میکروفن دارای گیرایی بسیار بالایی می باشد استفاده از ان در مراسم عزادارای جهت ضبط صدای سینه زنی ها نیز رایج و مورد استفاده می باشد.   وجود یک دیافراگم یک اینچی با متریال طلا و اهم ۲۰۰ این کارتریج کاندنسر خازنی , سبب دریافت یک صدای گرم و با کیفیت با الگدی قطبی کاردیود می باشد. دو کلید بر روی بدنه این میکروفن وجود دارد که یکی از انها وظیفه فیلتر کردن صدای بم و به اصطلاح (low cut) را بر عهده دارد و دیگری گیرایی میکروفن را بر اساس ۰ الی ۱۰ دسیبل افزایش و یا کاهش می دهد. این میکروفن برای راه اندازی نیاز به ۴۸ ولت جریان فانتوم.می باشد که می تواند از میکسر های صوتی دریافت کند.   این محصول تایوانی در یک محفظه و کیف پلاستیکی بسیار با کیفیت به همراه یک گیره می میکروفن قرار گرفته است. دامنه فرکانسی ۲۰ هرتز الی ۲۰۰۰۰ هرتز با حساسیت ۱۸ میلی ولت و حداکثر اس پی ال ۱۳۴db از جمله اطلاعات فنی این محصول به شمار می رود.    

-میکروفن هدمیک کاندنسر با پاسخ فرکانسی یکنواخت

نقد و بررسی : میکروفن هدمیک سوندکو مدل UPC-1250

ضبط گفتار و معرفی انواع میکروفن و کاربرد آنها     میکروفن هدمیک سوندکو مدل UPC-1250 یک وایرلس حرفه ای مناسب برای ضبط صدا و اتصال به کامپیوتر و  لپتاپ از طریق پورت USB  می باشد . استفاده از پردازشگر داخلی و خروجی دیتا به کامپیوتر و لپتاپ با حذف هوا و نویز اضافه  و همچنین تجهیزات گران قیمت صوتی از جمله کارت صدا و … از نقاط قوت این محصول حرفه ای به شمار می رود .   میکروفن هدمیک سوندکو مدل UPC-1250 با طراحی ارگونومیک می تواند ساعت ها بدون ایجاد خستگی برروی گوش قرار بگیرد و یک صدای مستمر و با کیفیت را با هدف تمرکز کپسول میکروفن با حداقل فاصله از دهان به صورت صفر و یک بر روی نرم افزار صوتی شما به نمایش بگذراد.   حذف کابل های دست و پا گیر و فاصله های ناخواسته به دلیل استفاده از میکروفن های رومیزی یا یقه ای که پیامد منفی آن نواسانات صوتی در ضبط صدا می باشد با این نوع میکروفن  به حداقل می رسد و یک صدای یکدست را در دسکتاپ سیستم خود خواهید داشت .     میکروفن هدمیک سوندکو مدل UPC-1250 از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت اول آن یک هدمیک ادغام شده با یک فرستنده کوچک دیجیتال می باشد  و قسمت دوم آن یک گیرنده کوچک با پورت USB  جهت اتصال به درگاه کامپیوتر و یا لپ تاپ می باشد. هر دو قطعه با استفاده از باتری شارژی داخلی می توانند ساعت ها بدون نیاز به شارژ مجدد اقدام به پردازش و انتقال اطلاعات کنند .     میکروفن هدمیک سوندکو مدل UPC-1250 دارای ساختار Auto Drive  می باشد و بدون نیاز به نصب نرم افزاری با انواع ویندوز ها سازگار خواهد بود . با این حال در عکس های جانبی محصول یک تصویر همگام سازی به صورت دستی قرار داده شده که در صورت نیاز می توانید از نصب موثر آن اطمینان حاصل کنید .     از طرفداران ویژه این محصول حرفه ای می توان به اساتید و مربیانی که قصد اجرای لایو و نیز ساخت محتوای همزمان صوتی و تصویری را دارند اشاره کرد. تولید کنندگان پادکست از اینکه ساعت ها به واسطه سیم های دست و پاگیر  صوتی روی یک صندلی بنشینند و اقدام به گویندگی کنند گلایه مند هستند. ارمغان این کمپانی به آنها اجازه تحرک و قدم زدن جهت تمرکز بیشتر بر روی موضوع مورد گفتمان را می دهد .     اگر شما از آن دسته از تولید کنندگان محتوا هستید که از تجهیزات تخصصی برای ضبط صدا و تصویر استفاده می کنید و پس از اتمام کار اقدام به کامپکت کردن فایل صوتی و تصویری از طریق نرم افزار می کنید این محصول همکار حرفه ای شما خواهد بود .در بسته بندی این محصول یک کابل micro usb به usb جهت شارژ وجود دارد که می توانید با اتصال به شارژر دیواری تلفن همراه با درگاه usb اقدام به شارژ آن بکنید. دامنه فرکانسی ۷۰۰ الی ۷۵۰ مگاهرتز در پهنای UHF  از جمله اطلاعات فنی این فرستنده و گیرنده بی سیم می باشد .   استفاده از کارتریج کاندنسر با دامنه فرکانسی ۴۰ الی ۲۰ کیلو هرتز بستر دریافت یک صدای با کیفیت را فراهم می کند . صفحه نمایش اتو اسکرین این هدمیک روشن بودن میکروفن ، میزان شارژ باقیمانده باتری ، آنتن دهی را به نمایش می گذارد. برای اطلاع از شیوه همگام سازی و راه اندازی میکروفن لطفا به این لینک مراجعه کنید.  

میکروفن هدمیک سوندکو مدل UPC-1250 قابل اتصال به چه محصولاتی می باشد ؟

  • کامپیوتر،لپ تاپ
 

میکروفن هدمیک سوندکو مدل UPC-1250 برای چه مواردی می توانیم استفاده بهینه و مناسب داشته باشیم ؟

  • پادکست، نریشن،  تولید محتوا ،FOOD ASMR، ضبط صدای خوراکی، آموزش مجازی، اتاق جلسات، لایو
     

-میکروفون دینامیکی نوع multiple

نقد و بررسی : میکروفن جی تی آر مدل DXL842N

  میکروفن داینامیک JTR مدل DXL-842 newمیکروفن داینامیک JTR مدل DXL-842 new: دارای وویس کویل متغیر با قابلیت تغییر توان میکروفن با استفاده از کلید جانبی، یکی از بهترین های میکروفن در رسته حرفه ای می باشد . این میکروفن خوش دست و خوش صدا ساخت تایوان می باشد . یک کیف جانبی به همراه یک گیره میکروفن بسیار مستحکم و یک مبدل برنجی جهت نصب بر روی انواع پایه میکروفن ، از لوازم همراه این میکروفن است .   این کالا فاقد کابل جانبی می باشد . مصرف این میکروفن در آواز و استفاده در مصارف مذهبی بسیار کاربردی است و در سخنرانی ها با فاصله زیاد هم صدای گیرا و قابل قبولی دارد . قابل ذکر این است که این میکروفن ورژن ارتقا یافته مدل قبلی خود می باشد که از تفادت های بارز آن تغییر بسکت یا توری میکروفن از حالت تخت به حالت نیم کره می باشد که در شدت صدای ورودی به میکروفن و حذف دیستورشن بسیار کارآمد است .        

میکروفون خازنی یقه ای با کیفیت بالا

نقد و بررسی : میکروفن یقه ای سوندکو مدل CM Pro

  میکروفن یقه ای سوندکو مدل CM Pro پرفروشترین محصول کمپانی معتبر soundco می باشد. مهم نیست قصد اتصال این میکروفن به چه وسیله ای را داشته باشید، یک اسمارت فون و موبایل  یا یک دوربین dslr، کامپیوتر یا لپتاپ، یا یک اسپیکر پرتابل، اکو آمپلی فایر یا میکسر صوتی، ما به شما تضمین می دهیم این محصول حرفه ای قابلیت اتصال به تمام درگاه های ورودی میکروفن را دارد.  

میکروفن یقه ای سوندکو مدل CM Proاستفاده از این میکروفن برای اجرای لایو و آموزش های مجازی ، ساخت کلیپ های تبلیغاتی و لایو های اینستاگرامی ، پادکست ، نریشن ، آواز ،خوانندگی ، نوازندگی جهت سایر ساز های سنتی ، استریم، یا حتی Food ASMR  (ضبط صدای خوردن خوراکی) توصیه می شود .

  تجربه آنباکس کردن محصول با یک میکروفن تخصصی بازدید تولید محتوای شما را به شدت افزایش خواهد داد . وجود یک کیف چرمی مرغوب با لوگو چشم نواز کمپانی سازنده ، خیال شما را از خرید یک محصول اورجینال و معتبر راحت می کند.   گیره فلزی متصل شده به میکروفن یقه ای سوندکو مدل CM Pro درعین استقامت ، حس زیبایی ظاهری خود را حفظ کرده است. یک منبع تغذیه با گیره فلزی در مسیر این میکروفن قرار دارد که محل قرار گیری باتری و سوییچ کردن نوع استفاده از میکروفن را بر عهده دارد . این محفظه کاملا فلزی می باشد و از دوام بالایی برخوردار است.   زمانی که کلید میکروفن را در وضعیت smart phone  قرار بدهید بدون نیاز به قرار دادن باتری می توانید میکروفن را به موبایل و لپ تاپ متصل کنید . برای اتصال میکروفن به دوربین و کامپیوتر باید باتری داخل بسته را در منبع تغذیه قرار بدهید و کلید میکروفن را در وضعیت camera   قرار بدهید .   اگر قصد اتصال میکروفن یقه ای سوندکو مدل CM Pro به اکو آمپلی فایر یا میکسر های صوتی را دارید از تبدیل ۳.۵ به ۶.۳۵ میلی متری داخل بسته استفاده کنید و همواره کلید میکروفن را در وضعیت camera  نگه دارید. فراموش نکنید در این وضعیت نیز باید باتری را داخل محصول قرار بدهید.کابل بلند ۴ متری  تمام مس با رشته های ابریشمی دوام و رسانایی و آنتی نویز بودن این محصول را تضمین می کند. از جمله اطلاعات فنی این محصول  می توان به کارتریج omni – directional  ( همه جهته )با اهم ۱۰۰۰ و رنج فرکانسی ۶۵ الی ۱۸ کیلوهرتز اشاره کرد.  

میکروفن یقه ای سوندکو مدل CM Pro قابل اتصال به چه محصولاتی می باشد ؟

  • ورودی میکروفن کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل، دوربین DSLR، رکوردر و ضبط کننده، اسپیکر، اکو آمپلی فایر، میکسر و پاور میکسر

میکروفن یقه ای سوندکو مدل CM Pro برای چه مواردی می توانیم استفاده بهینه و مناسب داشته باشیم ؟

  • پادکست، نریشن، لایو اینستاگرامی، تولید محتوا، FOOD ASMR، ضبط صدای خوراکی، مصاحبه، خبرنگاری، آموزش مجازی، پرسش و پاسخ، آواز،خوانندگی

میکروفون خازنی یقه ای  دو کانال با کیفیت بالا

نقد و بررسی : میکروفن یقه ای سوندکو مدل CM Pro Plus

 
این نوع میکروفون ها کوچک هستند  مانند میکروفون هایی که گویندگان خبر تلویزیون استفاده می‌کنند و به کروات یا پیراهن گوینده متصل می شوند .انواع عالی این میکروفون ها بین 400 الی 700 هزار تومان قیمت دارند اگر برای خرید این میکروفون ها هزینه اندکی را در نظر بگیرید کیفیت صدا لطمه خواهد دید.   میکروفون‌های یقه‌ای برای تصویربرداری ویدیویی که باید میکروفون ناپیدا باشد کارایی خوبی دارند . این میکروفون ها در ضبط گفتار دارای برخی مزایای هستند .از آنجا که میکروفون به گوینده متصل است فاصله آن با دهان گوینده ثابت می‌ماند که این امر به ثبات و پایداری صدا کمک می‌کند و صدای تنفس گوینده شنیده نمی‌شود مگر اینکه گوینده از بینی بازدم کند.   میکروفن یقه ای سوندکو مدل CM Pro Plus جدید ترین محصول کمپانی معتبر Soundco می باشد . مهم نیست قصد اتصال این میکروفن به چه وسیله ای را داشته باشید ، یک اسمارت فون و موبایل یا یک دوربین DSLR ، کامپیوتر یا لپ تاپ ، یا یک اسپیکر پرتابل ، اکو آمپلی فایر یا میکسر صوتی ، ما به شما تضمین می دهیم این محصول حرفه ای قابلیت اتصال به تمام درگاه های ورودی میکروفن را دارد .
میکروفن یقه ای سوندکو مدل CM Pro Plusاستفاده از میکروفن یقه ای سوندکو مدل CM Pro Plus برای اجرای زنده و آموزش  مجازی ، ساخت کلیپ های تبلیغاتی و لایو های اینستاگرامی ، پادکست و نریشن ، آواز و خوانندگی ، نوازندگی جهت سایر ساز های سنتی ، استریم، یا حتی Food ASMR (ضبط صدای خوردن خوراکی) توصیه می شود .
تجربه آنباکس کردن محصول با یک میکروفن تخصصی بازدید تولید محتوای شما را به شدت افزایش خواهد داد . البته که این میکروفن همان طور که از نام و مدلش پیداست دارای دو میکروفن ادغام شده در یک محصول است و طرفداران زیادی در بخش مصاحبه و پرسش و پاسخ های دو نفره دارد
وجود یک کیف چرمی مرغوب با لوگو چشم نواز کمپانی سازنده ، خیال شما را از خرید یک محصول اورجینال و معتبر راحت می کند .گیره های فلزی متصل شده به میکروفن یقه ای درعین استقامت ، حس زیبایی ظاهری خود را حفظ کرده است . یک منبع تغذیه با گیره فلزی در مسیر این میکروفن قرار دارد که محل قرار گیری باتری و سوییچ کردن نوع استفاده از میکروفن را بر عهده دارد .
این محفظه کاملا فلزی می باشد و از دوام بالایی برخوردار است . زمانی که کلید میکروفن را در وضعیت smart phone قرار بدهید بدون نیاز به قرار دادن باتری می توانید میکروفن را به موبایل و لپ تاپ متصل کنید
برای اتصال میکروفن به دوربین و کامپیوتر باید باتری داخل بسته را در منبع تغذیه قرار بدهید و کلید میکروفن را در وضعیت camera قرار بدهید . اگر قصد اتصال این میکروفن به اکو آمپلی فایر یا میکسر های صوتی را دارید از تبدیل ۳.۵ به ۶.۳۵ میلی متری داخل بسته استفاده کنید و همواره کلید میکروفن را در وضعیت camera نگه دارید .
فراموش نکنید در این وضعیت نیز باید باتری را داخل محصول قرار بدهید . کابل های بلند ۴ متری تمام مس با رشته های ابریشمی دوام و رسانایی و آنتی نویز بودن این محصول را تضمین می کند . از جمله اطلاعات فنی این محصول می توان به کارتریج omni – directional (همه جهته )اشاره کرد.

 میکروفن یقه ای سوندکو مدل CM Pro Plus  قابل اتصال به چه محصولاتی می باشد ؟

  • کامپیوتر،لپ تاپ ،موبایل ،دوربین DSLR ،رکوردر و ضبط کننده ،اسپیکر ،اکو آمپلی فایر ،میکسر و پاور میکسر

از میکروفن یقه ای سوندکو مدل CM Pro PLUS برای چه مواردی می توانیم استفاده بهینه و مناسب داشته باشیم ؟

  • پادکست، نریشن ، لایو اینستاگرامی ، تولید محتوا ، FOOD ASMR ، ضبط صدای خوراکی ، مصاحبه ، خبرنگاری، آموزش مجازی ، پرسش و پاسخ ،آواز و خوانندگی

میکروفون گان و مینی گان مناسب برای دوربین های DSLR با کیفیت بالا:

نقد و بررسی : میکروفن دوربین سوندکو مدل VM-1000

  میکروفن دوربین سوندکو مدل VM-1000 محصول تخصصی کمپانی معتبر ساندکو می باشد.که جهت اتصال به دوربین های DSLR به کار می رود .یک شاک مونت کاملا مرغوب و منعطف وظیفه نگهداری این میکروفن را بر روی دوربین های DSLR  بر عهده دارد.تمرکز صوتی این میکروفن بر روی هدف ، مهم ترین وجه برجستگی آن به سایر میکروفن ها می باشد.   اگر کاندید دیگر شما جهت تصویر برداری  یک اسمارت فون یا موبایل است و استفاده از میکروفن یقه ای و سیم های مرتبط به آن آزار دهنده است، این میکروفن بهترین گزینه صوتی برای تصویربرداری شما در فاصله نسبی به شمار می آید. کافی است از یک پایه نگهدارنده موبایل با قابلیت اتصال میکروفن یا فلش ال ای دی که در تصویر های جانبی محصول نیز به آن اشاره شده است استفاده کنید .   استفاده از میکروفن دوربین سوندکو مدل VM-1000 برای اجرای لایو و آموزش های مجازی ، ساخت کلیپ های تبلیغاتی و لایو های اینستاگرامی ، پادکست و نریشن ، معرفی محصول  توصیه می شود. تجربه آنباکس کردن محصول با یک میکروفن تخصصی بازدید تولید محتوای شما را به شدت افزایش خواهد داد. وجود یک کیف چرمی مرغوب با لوگو چشم نواز کمپانی سازنده ، خیال شما را از خرید یک محصول اورجینال و معتبر راحت می کند. میکروفن دوربین سوندکو مدل VM-1000دو کابل کوتاه در دو نوع فنری و ساده با نوع کانکتور های متفاوت جهت اتصال میکروفن به دوربین ، کامپیوتر (کابل فنری ) و استفاده تلفن همراه یا لپ تاپ (کابل ساده) در کنار یک پاپ فیلتر مرغوب جهت حذف صدای محیط ، باد یا کلماتی که از حروف (پ) و (ت) استفاده می کنند در بسته بندی این محصول قرار دارد.     میکروفن دوربین سوندکو مدل VM-1000،  در تمام موارد بدون نیاز به باتری یا منبع تغذیه راه اندازی می شود و از این رو دغدغه اضافه شما را از بابت تخلیه باتری و نقص صوتی در حین اجرا به صفر می رساند . با توجه به کیفیت بالای گیره نگهدارنده این میکروفن، شاک مونت یدک آن توسط شرکت سازنده به بازار عرضه شده است و خیال کاربر را از خدمات پس از فروش راحت کرده است.     بدنه این میکروفن کاملا فلزی می باشد و از دوام و زیبایی بالایی برخوردار است . دامنه فرکانسی ۳۵ الی ۱۸ کیلوهرتز گستره بالایی از فرکانس ها را پوشش می دهد. ابعاد ۸۱ میلی متری در طول و قطر۲۲ میلی متری این  میکروفن برای استفاده بر روی دوربین یا پایه نگهدارنده تلفن همراه دست گیر نیست و این کوچکی از نقاط قوت این دسته از میکروفن های گان به شمار می رود .        

میکروفن دوربین سوندکو مدل VM-1000 قابل اتصال به چه محصولاتی می باشد ؟

دوربین DSLR،رکوردر و ضبط کننده،ورودی میکروفن کامپیوتر،لپ تاپ،موبایل

میکروفن دوربین سوندکو مدل VM-1000 برای چه مواردی می توانیم استفاده بهینه و مناسب داشته باشیم ؟

مصاحبه،خبرنگاری،آموزش مجازی،لایو اینستاگرامی،تولید محتوا،FOOD ASMR،ضبط صدای خوراکی،آموزش مجازی  

جایگذاری میکروفون:

وقتی میکروفون را برای صدابرداری انتخاب کردید آن را در فواصل گوناگون از دهان گوینده قرار داده تا بهترین کیفیت صدا را بشنوید .فاصله معمول ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر است .اگر میکروفن خیلی دور باشد پس آوایی بیشتری از اتاق شنیده خواهد شد .به طور کلی هنگام ضبط گفتار روی فیلم نمی‌خواهیم پس اوایی اتاق شنیده شود اگر میکروفون خیلی نزدیک باشد سر و صدای زائد حرکات لب و زبان شنیده خواهد شد و سطح صوت با حرکت گوینده تغییر خواهد نمود. بنابراین برای قرار دادن این میکروفون فاصله ای قابل قبول از دهان گوینده را پیدا کرده و آن را ثابت نگه داریم.   در برخی از استودیو ها با یک خط کش فاصله میکروفون را تنظیم می‌کنند .گویند می‌تواند فاصله خود با میکروفون را خود اندازه گیری و تنظیم نماید .برای این کار از گوینده بخواهید انگشتان دست خود را از هم باز کند و انگشت شصت را روی دهان و انگشت کوچک روی میکروفون بگذارد .   در ضبط نمایش حفظ فاصله ثابت میکروفن کمتر بحرانی است و هنرپیشگان اغلب فاصله خود را با میکروفن برای ایجاد اثرات ویژه صوتی تغییر بعد صدا م تغییر می دهند. میکروفون باید طوری قرار گیرد که از نویز تنفس پیشگیری شود این نویز به  پ زدن شهرت دارد. وقتی فردی کلماتی را تلفظ می کند که در بر دارنده ی پ،د،ب باشند توده ای از هوا متلاطم از دهان وی خارج می شود. اگر این توده هوا به دیافراگم میکروفن برسد صدای پوپ یا تلپ  پ زدن شنیده خواهد شد.   از آنجایی که توده‌ی هوا متلاطم خارج شده از دهان از زاویه‌ای باریک به بیرون می‌جهد می توان به وسیله گذاشتن میکروفون در بالای دهان و هم سطح با چشمها از پ زدن پیشگیری کرد همچنین گذاشتن فیلتر بادگیر اسفنجی بر روی میکروفن و یا استفاده از پرده های بادگیر دیسکی بر روی یک گیره متصل به پایه میکروفون به پیشگیری از پ زدن کمک می‌کند .   برای اجتناب از لرزش‌های میز میکروفون را روی یک پایه ایستاده نصب کرده و پایه روی کف استودیو قرار دهید همچنین می توانید از یک لرزه گیر مخصوص استفاده نمایید برای جذب اصوات اضافی سطح میز با پای ای را که متن برنامه روی آن قرار دارد با نمد یا اسفنج فشرده بپوشانید. بهترین محل برای قرار گرفتن میکروفون یقه ای در فاصله ۲۰ سانتی‌متری زیرچانه گوینده است برای پیشگیری از نویز های حاصل از تماس کابل میکروفون آن را به پیراهن و گوینده متصل و ثابت نمایید سعی کنیم میکروفون با لباس پوشانده نشود در غیر اینصورت صدا خفه خواهد شد.    

تقلیل انعکاسات صوتی :

کاغذهای متن برنامه را چنان زاویه دهید که میکروفون انعکاسات صدا از آنها را دریافت نکند .این انعکاسات با صدا مستقیم ‌گوینده در میکروفون ترکیب شده و باعث تداخل فاز می‌شود در نتیجه کیفیت تن  صدا رنگ‌آمیزی و فیلتری شده و با حرکات گوینده تغییر می کند.   شکل ۱-۱۵ و ۲-۱۵ روش های درست و نادرست قرار دادن کاغذهای متن برنامه را نشان می‌دهند در شکل الف ۱-۱۵ صدا از کاغذ متن منعکس شده و به داخل میکروفون می‌رسد اما در شکل ب ۲-۱۵ کاغذهای متن به طور عمودی تری قرار داده شده‌اند و انعکاسات از میکروفون دور می‌شوند . ضبط گفتار و معرفی انواع میکروفن و کاربرد آنهاشکل ۱-۱۵ زاویه دادن به پایه نگهدارنده کاغذ های متن برای اجتناب از ورودی انعکاسات به میکروفون   در شکل الف ۲-۱۵ صدا به داخل میکروفون یقه ای منعکس می شود اما در شکل ب ۲-۱۵ کاغذهای متن به طور افقی تر قرار گرفته اند تا از بروز انعکاسات صوتی زائد جلوگیری شود اگر به طور همزمان صدای بیش از یک گوینده را ضبط می کنید آنها را در فاصله حداقل ۱۲۰ سانتی متری از هم بنشانید تا از بروز تداخل الفاظ بین میکروفون ها پیشگیری شود . ضبط گفتار و معرفی انواع میکروفن و کاربرد آنهاشکل ۲-۱۵ برای اجتناب از ورود انعکاسات صوتی به میکروفون یقه ای به کاغذهای متن زاویه دهید  

کاهش دامنه از اصوات صفیری :

اصوات صفری حروفی همچون س .و . ش  باید تحت کنترل باشد در غیر اینصورت دامنه آنها بیش از حد تقویت می‌شود به آن سه زدن یاش زدن می گویند این اصوات فرکانس های بالای پرقدرتی در محدوده ۵ تا ۱۰ کیلوهرتز دارند و می‌توانند نوارهای کاست را در هنگام تکثیر اشباع سازند اگر نیاز به کاهش دامنه اصوات صفیری بوده از میکروفون با پاسخ فرکانسی یکنواخت استفاده کنید و سمت ناشنوای آن را به طرف دهان گوینده قرار داده یا  یا دامنه فرکانس های حد فاصل ۵ تا ۱۰ کیلو هرتز را با همسان‌ساز اندکی کاهش دهید .   راه حل بهتر استفاده از پردازشگر de-esserاست. این پردازشگر دامنه اصوات صفیری را بدون تاثیر گذاشتن روی کیفیت فرکانسی کاهش می‌دهد پردازشگر de-esser فشرده کننده‌ای است که قبل از فشرده کنندگی فرکانس های بالا را تقویت و پس از فشرده کنندگی فرکانس های بالا را به طور مکمل تضعیف می‌کند به این ترتیب تنها فرکانس های بالایی اصوات صفیری که دامنه زیادی دارند فشرده می‌شوند.    

هنگام ضبط:

یک  صندلی ثابت و راحت و پشتی دار به گوینده اختصاص دهید تا از تحرک وی جلوگیری شود از گوینده بخواهید که تا حد ممکن کم تر حرکت کند و بر روی میز خم نشود اگر سر گوینده حرکت کند کیفیت تن صدا تغییر خواهد کرد. چرا؟ زیرا فرکانس های پایین در تمام جهات منتشر می‌شوند اما فرکانس‌های بالا غالباً در جهت مستقیم انتشار می‌یابند بنابراین اگر سر گوینده در حین صحبت کردن حرکت کند فرکانس‌های بالا اصواتی همچون س ممکن است وارد میکروفون نشوند.     ضبط گفتار و معرفی انواع میکروفن و کاربرد آنهافرض کنید برای صدابرداری گفتاری که از روی متن خوانده می‌شود آماده شده اید گوینده در فاصله مناسب از میکروفون نشسته است و متن و برنامه روی یک پایه مخصوص قرار داده شده است گوینده گوشه‌های پایین کاغذ متن برنامه را تا زده تا بدون سر و صدا جابجا شوند نسخه دیگری از متن برنامه در اختیار شماست تا نقاط تدوین را بر روی آن علامت گذاری کنید این نقاط جایی هستند که گوینده یک جمله را به اشتباه می خواند .     پس از کنترل سطح صدای گوینده ضبط را شروع کنید گوینده متن برنامه را می‌خواند و شما گفتار وی را به وسیله متن مشابهی که نزدتان است دنبال می کنید و نقاط تدوین را با یک قلم علامت گذاری می نمایید فقط هنگام ضبط صدا را متوقف کنید که اشتباهی رخ دهد اگر گوینده کلمه ای را به اشتباه خواند و یا صدای کاغذ ایجاد شد از گوینده بخواهید تمام جمله را از اول بخواند گویند نباید سعی بر تصحیح خطا در میانه یک جمله داشته باشد زیرا انجام تدوین در میان یک جمله ممکن است سبب غیرطبیعی شدن صدا شود اما اگر ترمیم در بین جملات انجام گیرد نقاط تدوین آشکار نخواهند شد .     شکل ۳-۱۵ یک متن برنامه را با نقاط تدوین علامت گذاری شده نشان می‌دهند . تهیه‌کننده به جای علامت گذاری کلماتی که اشتباه خوانده شده‌اند شروع جمله ای که کلمه اشتباه در آن است را علامت گذاری می کند. این علائم مشابه نقاط تدوین روی نوار هستند دو علامت در ابتدای جمله دو خط مورب نشان دهنده برداشت دوم است.       مطالب فوق تماما در گروه فنی مهندسی شرکت پیشتاازان صدای نقش جهان وارد کننده رسمی برند soundco ایجاد شده است و کلیه حقوق مطالب آموزشی این درگاه متعلق به مالکیت حقیقی آن می باشد.