راه های تشخیص کابل های مرغوب مسی از سایر کابل های رایج

آخرین بروز رسانی در:

به دلیل وجود کابل های نامرغوب در بازار ، کادر مهندسی پیشتازان صدای نقش جهان برای شناخت و رفع مشکل ، مطالب فوق را در اختیار شما کاربر محترم قرار داده است. لطفا در انتشارمطالب به حقوق مادی و معنوی این اثر و منبع آن احترام بگذارید.

تعریف سیم و کابل :

 

هادی : به طور کلی به موادی که دارای رسانایی بالایی هستند و می توانند برق یا جریان  را با تلفات کم منتقل کنند هادی گفته می شود که در بین مواد مختلف طلا ,مس و نقره جزء بهترین هادی ها هستند.

 

عایق:  موادی که دارای رسانایی صفر هستند و یا به عبارتی دیگر برق یا جریان  را از خود عبور نمی دهند عایق گفته می شود.همانند انواع پلاستیک ,شیشه,چوب…

 

سیم: سیم ها وسایلی هستند که در آن از یک هادی به منظور انتقال برق  و از یک عایق به منظور جلوگیری نشت برق یا جریان به اطراف و محافظت استفاده می شود.

 

کابل :تعدادی رشته هادی با روکش عایق ،سیم روکش دار یا سیم عایق دار نامیده می شود و در صورتی که چند هادی عایق بندی شده در داخل یک غلاف مشترک قرار گیرند این مجموعه کابل نامیده می شود.

 

خواص مس و تفاوت های آن با سایر فلزات:

 

فلز مس: در مقابل اثرات جوی مقاوم است ، دارای استحکام مکانیکی مطلوبی می‌باشد و به سهولت می‌توان آن را به اشکال دلخواه درآورد و پس از انعطافات پیاپی آسیب نمی بیند ، بسیار براق می باشد ، زمانی که توسط یک شئ تیز روی آن را بتراشید تغییر رنگ وجود ندارد و تا انتها به همان رنگ اولیه می باشد .

 

فلز آلومینیوم:  در برابر عوامل جوی بخصوص رطوبت دارای  تاثیراتی  نظیر خوردگی  و اکسیده شدن قرار می گیرد، از حاصل این فرایند اکسید آلومینیم آزاد می شود که جسمی عایق می باشد. استحکام مکانیکی آلومینیوم و نرمش آن به خوبی مس نیست .

 

خصوصیات یک کابل مرغوب مسی :2020

مس خالص در لایه ای بیرونی و داخلی :

 CCC: Copper Clad Copper

مس فاقد اکسیژن به منظور عدم اکسید شدن :

 OFC: Oxygen-Free Copper

 

۱-سطح بیرونی سیم و کابل باید صاف و فاقد هرگونه فرورفتگی و برجستگی باشد .

۲-هنگامی که سیم را از مقطع برش می‌زنیم (توسط سیم چین یا تیزبر) باید هادی (مس) در مرکز عایق قرار گرفته باشد که اصطلاحاً به آن سنتر بودن هادی گفته می‌شود.

۳-هنگامی که کابل را از مقطع برش می‌زنیم باید غلاف به گونه‌ای سیم‌ها را در برگرفته باشد که ضخامت غلاف در اطراف سیم‌ها مساوی باشد که اصطلاحاً به آن سنتر بودن سیم‌ها گفته می‌شود.

۴-عایق سیم هنگام جداسازی از هادی (مس) باید به آسانی و به صورت کشسان از روی مس جدا گردد.

۵-در مورد کابل‌ها باید دقت نمود که جداسازی سیم‌ها از هم و از غلاف کاملاً آسان انجام پذیرد.

۶- به اندازه کافی و طبق جداول استاندارد برای هر مقطع سیم، مس مصرف شده باشد (کم بودن میزان مس سبب می‌شود مقاومت هادی به نسبت استاندارد آن مقطع زیاد باشد و استفاده مازاد آن سبب هدر رفتن فلز گران‌بهای مس می‌شود و در نتیجه قیمت تمام شده سیم یا کابل افزایش می‌یابد).

 

 

سیم و کابل های آلومینیوم روکش مس  (غیر استاندارد)

 

  آلومینیوم با یک روکش نازک از مس:

CCA: Copper Clad Aluminium

 

در سال های اخیر سیم‌های آلومینیومی را به جدار نازکی از مس روکش می‌کنند.

 

۱-ضریب انبساط خطی بالای آلومینویم  در مواقعی که جریان از آن می گذرد بیشتر می‌شود. این عامل می تواند سبب  شل شدن اتصالات می شود

 

۲-فلزات در فضای اکسیژن اکسیده می‌شوند. اکسید آلومینیوم در برابر عبور جریان، مقاومت الکتریکی زیادی دارد.

 

۳-با گذشت زمان شل شدن سیم‌ها بیشتر شده و اکسید شدن سیم نیز افزایش پیدا می‌کند که این روند با سرعت ادامه پیدا می‌کند و در نهایت باعث ایجاد حرارت و جرقه‌های متوالی می‌شود.

 

۴-سیم و کابل های الومینیومی به نسبت مسی بسیار خشک تر و شکننده تر هستند و و عمدتا در هنگام جمع آوری و کلاف شدن یا در دمای سرد و گرم با مشکل رو به رو می شوند.

 

۵-داشتن مقاومت الکتریکی زیاد ، بالا بودن ضریب انبساط خطی، احتمال خارج شدن آن از محل اتصال در نتیجه تغییرات دما بخشی از مشکلات استفاده از آلومینیوم به نسبت مس می باشد. مقاومت  ایجاد شده  آلومینیوم ۶۵/۱ برابر مس است و وزن مخصوص آن سه برابر کمتر از مس می‌باشد.

 

۶-وزن نسبتا سبک تر ، انعطاف پذیری کمترکابل ، اکسید شدن سریع ، شکننده بودن رشته های سیم در خم و راست کردن های پیاپی خلاصه تشخیص کابل های آلومینیومی هستند .

 

سیم و کابل های آهنی با روکش مس  (غیر استاندارد)

 آهن با یک روکش نازک از مس:

CCS: Copper Clad Steel

 

استفاده از این کابل ها در هر رسته بسیار خطرناک بوده و به طبع از کابل  های الومینیومی بی کیفیت تر می باشند  و خطرات جدی را برای مصرف کننده به دنبال دارند ، در عین حال با اتلاف بسیار زیاد انرژی سبب آسیب رسیدن به منابع تغذیه می شوند.

 

در پایان توصیه می گردد ، در خرید کابل و سیم و سایر ارتباط دهنده ها چه در رسته الکتریسیته ،  صوت ، تصویر ، بسیار دقت عمل داشته باشید و با تحقیق فراوان یک برند معتبر با اطلاعات حقیقی را تهیه بفرمایید . در سال های اخیر درج اطلاعات نا درست بر روی سطح خود کابل دلیل قانع کننده ای بر صحت اطلاعات آن نبوده و پس از بررسی بر اساس اطلاعاتی که در این مقاله به شما داده شده اقدام به کارشناسی و خرید بفرمایید .بدانید که به هر اندازه هزینه می کنید مصالح خریداری می کنید.خرید کابل های بی کیفیت و نا خالص هزینه تعمیر و نگهداری را به شدت افزایش می دهد.

برند معتبر SOUNDCO دارای تکنولوژی ایتالیا در یک کمپانی آسیایی ، اروپایی در شهر شانگهای چین تاسیس گردیده است . تولید انواع کابل و کانکتور با متریال مس واقعی و بدون نا خالصی از جمله فعالیت های آن محسوب میشود.

این کمپانی موفق به اخذ  استانداردهای بین المللی از جمله CE , RoHS, ISO 9001  و … در کشور مبدا و مقصد گردیده است و دارای TEST REPORT   آزمایشگاهی می باشد .

انتشار مطالب با ذکر منبعwww.soundco.ir  بلامانع است .

مطالب فوق تماما در گروه فنی مهندسی شرکت پیشتاازان صدای نقش جهان وارد کننده رسمی برند soundco ایجاد شده است و کلیه حقوق مطالب آموزشی این درگاه متعلق به مالکیت حقیقی آن می باشد.

 

مطالب مرتبط

soundco.ir
STD 700 DK
امپدانس
decibel
Untitled-8
Untitled-6

2 دیدگاه

  1. پاسخ

    سلام . ممنون از اطلاعاتی که در اختیار گذاشتید.

  2. پاسخ

    جامع و مفید بود. واقعیت با توجه به مارک های متفرقه تو بازار , انتخاب خیلی دشواره . من تجربه برند soundco را دارم . هم رنج برند های کوردیال و سومر کیفیت داره. محصولاتتون را توی پاساژ امجد دیدم و خریدم . خیلی خوبه.ممنون

دیدگاهی بنویسید

دو + دوازده =

بالا