تفاوت کابل های مسی از سایر کابل ها

تفاوت کابل های مسی از سایر کابل ها

راه های تشخیص کابل های مرغوب مسی از سایر کابل های رایج

تعریف سیم و کابل :

 

هادی :

به طور کلی به موادی که دارای رسانایی بالایی هستند و می توانند برق یا جریان  را با تلفات کم منتقل کنند هادی گفته می شود که در بین مواد مختلف طلا ,مس و نقره جزء بهترین هادی ها هستند.

 

عایق:

موادی که دارای رسانایی صفر هستند و یا به عبارتی دیگر برق یا جریان  را از خود عبور نمی دهند عایق گفته می شود.همانند انواع پلاستیک ,شیشه,چوب…

 

سیم:

سیم ها وسایلی هستند که در آن از یک هادی به منظور انتقال برق  و از یک عایق به منظور جلوگیری نشت برق یا جریان به اطراف و محافظت استفاده می شود.

 

کابل :

تعدادی رشته هادی با روکش عایق ،سیم روکش دار یا سیم عایق دار نامیده می شود و در صورتی که چند هادی عایق بندی شده در داخل یک غلاف مشترک قرار گیرند این مجموعه کابل نامیده می شود.

 

خواص مس و تفاوت های آن با سایر فلزات:

 

فلز مس:

در مقابل اثرات جوی مقاوم است ، دارای استحکام مکانیکی مطلوبی می‌باشد و به سهولت می‌توان آن را به اشکال دلخواه درآورد و پس از انعطافات پیاپی آسیب نمی بیند ، بسیار براق می باشد ، زمانی که توسط یک شئ تیز روی آن را بتراشید تغییر رنگ وجود ندارد و تا انتها به همان رنگ اولیه می باشد .

 

فلز آلومینیوم:

در برابر عوامل جوی بخصوص رطوبت دارای  تاثیراتی  نظیر خوردگی  و اکسیده شدن قرار می گیرد، از حاصل این فرایند اکسید آلومینیم آزاد می شود که جسمی عایق می باشد. استحکام مکانیکی آلومینیوم و نرمش آن به خوبی مس نیست .

 

خصوصیات یک کابل مرغوب مسی :

تفاوت کابل های مسی از سایر کابل ها

مس خالص در لایه ای بیرونی و داخلی :

 CCC: Copper Clad Copper

مس فاقد اکسیژن به منظور عدم اکسید شدن :

 OFC: Oxygen-Free Copper

 

 •  سطح بیرونی سیم و کابل باید صاف و فاقد هرگونه فرورفتگی و برجستگی باشد .
 •  هنگامی که سیم را از مقطع برش می‌زنیم (توسط سیم چین یا تیزبر) باید هادی (مس) در مرکز عایق قرار گرفته باشد که اصطلاحاً به آن سنتر بودن هادی گفته می‌شود.
 • هنگامی که کابل را از مقطع برش می‌زنیم باید غلاف به گونه‌ای سیم‌ها را در برگرفته باشد که ضخامت غلاف در اطراف سیم‌ها مساوی باشد که اصطلاحاً به آن سنتر بودن سیم‌ها گفته می‌شود.
 • عایق سیم هنگام جداسازی از هادی (مس) باید به آسانی و به صورت کشسان از روی مس جدا گردد.
 • در مورد کابل‌ها باید دقت نمود که جداسازی سیم‌ها از هم و از غلاف کاملاً آسان انجام پذیرد.
 • به اندازه کافی و طبق جداول استاندارد برای هر مقطع سیم، مس مصرف شده باشد (کم بودن میزان مس سبب می‌شود مقاومت هادی به نسبت استاندارد آن مقطع زیاد باشد و استفاده مازاد آن سبب هدر رفتن فلز گران‌بهای مس می‌شود و در نتیجه قیمت تمام شده سیم یا کابل افزایش می‌یابد).

 

 

سیم و کابل های آلومینیوم روکش مس  (غیر استاندارد)

 

  آلومینیوم با یک روکش نازک از مس:

CCA: Copper Clad Aluminium

 

در سال های اخیر سیم‌های آلومینیومی را به جدار نازکی از مس روکش می‌کنند.

 •   ضریب انبساط خطی بالای آلومینویم  در مواقعی که جریان از آن می گذرد بیشتر می‌شود. این عامل می تواند سبب  شل شدن اتصالات می شود
 • فلزات در فضای اکسیژن اکسیده می‌شوند. اکسید آلومینیوم در برابر عبور جریان، مقاومت الکتریکی زیادی دارد.
 • با گذشت زمان شل شدن سیم‌ها بیشتر شده و اکسید شدن سیم نیز افزایش پیدا می‌کند که این روند با سرعت ادامه پیدا می‌کند و در نهایت باعث ایجاد حرارت و جرقه‌های متوالی می‌شود.
 • سیم و کابل های الومینیومی به نسبت مسی بسیار خشک تر و شکننده تر هستند و و عمدتا در هنگام جمع آوری و کلاف شدن یا در دمای سرد و گرم با مشکل رو به رو می شوند.
 • داشتن مقاومت الکتریکی زیاد ، بالا بودن ضریب انبساط خطی، احتمال خارج شدن آن از محل اتصال در نتیجه تغییرات دما بخشی از مشکلات استفاده از آلومینیوم به نسبت مس می باشد. مقاومت  ایجاد شده  آلومینیوم ۶۵/۱ برابر مس است و وزن مخصوص آن سه برابر کمتر از مس می‌باشد.
 • وزن نسبتا سبک تر ، انعطاف پذیری کمترکابل ، اکسید شدن سریع ، شکننده بودن رشته های سیم در خم و راست کردن های پیاپی خلاصه تشخیص کابل های آلومینیومی هستند .

 

 

سیم و کابل های آهنی با روکش مس  (غیر استاندارد)

 

 آهن با یک روکش نازک از مس:

CCS: Copper Clad Steel

 

استفاده از این کابل ها در هر رسته بسیار خطرناک بوده و به طبع از کابل  های الومینیومی بی کیفیت تر می باشند  و خطرات جدی را برای مصرف کننده به دنبال دارند ، در عین حال با اتلاف بسیار زیاد انرژی سبب آسیب رسیدن به منابع تغذیه می شوند.توصیه می گردد ، در خرید کابل و سیم و سایر ارتباط دهنده ها چه در رسته الکتریسیته ،  صوت ، تصویر ، بسیار دقت عمل داشته باشید و با تحقیق فراوان یک برند معتبر با اطلاعات حقیقی را تهیه بفرمایید .

 

در سال های اخیر درج اطلاعات نا درست بر روی سطح خود کابل دلیل قانع کننده ای بر صحت اطلاعات آن نبوده و پس از بررسی بر اساس اطلاعاتی که در این مقاله به شما داده شده اقدام به کارشناسی و خرید بفرمایید .بدانید که به هر اندازه هزینه می کنید مصالح خریداری می کنید.خرید کابل های بی کیفیت و نا خالص هزینه تعمیر و نگهداری را به شدت افزایش می دهد.

 

در ادامه به معرفی و نقد و بررسی دو محصول از کمپانی soundco که در ایران از محبوبیت بالایی در صنایع صوتی و تصویری برخوردار است می پردازیم.

 

نقد و بررسی : کابل میکروفن سوندکو مدل ۳۰۳۰ حلقه ۱۰۰ متری

کابل میکروفن سوندکو مدل ۳۰۳۰ دارای دو مغزی استریو با ۲۸ رشته مس ، روکش شده با عایق پلی اتیلین در دو رنگ سفید و قرمز می باشد. ۶۴ رشته شیلد  تمام مس تابیده شده به دور دو رشته مغزی، با یک فویل مسی و رشته های نخ و ابریشم، برای استحکام بالا و عدم قطع سیم حتی در شرایط سخت و تحت فشار ، دستگی روکش شده با عایق بیرونی PVC نرم و انعطاف پذیر می باشد .

تفاوت کابل های مسی از سایر کابل ها

ضخامت روکش استفاده شده سایز۶.۵ میلیمتر است ، استفاده از مس خالص در این کابل و تعداد رشته های بالای سیم در رسانایی و عدم کاهش اهم در مسافت های طولانی تاثیر گذار می باشد  .

 

ما کابل میکروفن سوندکو مدل ۳۰۳۰ را در متراژ ۱۰۰ متر بدون کاهش اهم تضمین می کنیم !کاربرد این کابل جهت اتصال انواع میکروفن، ساز ،اسپیکر اکتیو و … به میکسر یا پاور میکسر و آمپلی فایر و همچنین در مصارف اتاق استودیو می باشد.

 

کابل میکروفن سوندکو مدل ۳۰۳۰ بسیار انعطاف پذیر بوده و از این طیف در اجرا های زنده و جمع آوری، بسیار کاربردی است.استفاده از کابل مرغوب ،رسانا و با کیفیت ، در انتقال جریان های صوتی بسیار حائز اهمیت است. استفاده از کابل های مس نما ، با متریال آهن یا آلومینیوم  که بسیار رایج و برای فروشندگان پر سود می باشند ، ضمن کاهش جدی سیگنال های صوتی ، خطر آسیب دیدن تجهیزات را شدت می دهد.

 

کابل میکروفن سوندکو مدل ۳۰۳۰ بسیار با کیفیت و دارای تکنولوژی ایتالیا می باشد.کمپانی معتر soundco  موفق به اخذ  گواهینامه CE و RoHS و ISO9001 شده است.

 

کابل میکروفن سوندکو مدل ۳۰۳۰ در دمای منفی ۳۰ درجه و مثبت ۸۰ درجه سانتیگراد مورد آزمون قرار گرفته و دارای گواهی تست ریپورت از آزمایشگاه CTI (Centre Testing International Group Co. LTD) می باشد.

 

 

سایر مشخصات کابل میکروفن سوندکو مدل ۳۰۳۰:

 

۶۴ رشته شیلد تمام مس تابیده

۲*۲۸ رشته مغزی با ضخامت ۰.۱ با روکش پلی اتیلن

روکش بیرونی پی وی سی با ضخامت ۶.۵ میلی متر

حلقه کابل ۱۰۰ متری با نشانه گذاری در هر یک متر

متریال استفاده شده ۹۹.۹۹ مس

روکش شده در فضای خالی از اکسیژن

 

نقد و بررسی : کابل اسپیکر سوندکو مدل ۲۰۲۰ حلقه ۱۰۰ متری

کابل اسپیکر سوندکو مدل ۲۰۲۰ حلقه ۱۰۰ متری  دارای دو لایه روکش PVC  می باشد تا علاوه بر حفظ رشته های سیم داخل کابل، تحمل بالایی را در سرما و گرما حفظ کند. ضخامت روکش استفاده شده سایز ۴+۴ میلیمتر است ، استفاده از مس خالص در کابل بلندگو ساندکو و تعداد رشته های بالای سیم ۱۲۷+۱۲۷ در رسانایی و عدم کاهش اهم در مسافت های طولانی تاثیر گذار بوده است .

 

تفاوت کابل های مسی از سایر کابل ها

ما این محصول را در متراژ ۱۰۰ متر بدون کاهش اهم تضمین می کنیم !

کاربرد کابل اسپیکر سوندکو مدل ۲۰۲۰ جهت اتصال انواع بلندگو به پاور آمپلی فایر ها و پاور میکسر ها می باشد . این محصول بسیار انعطاف پذیر بوده و از این طیف در اجرا های زنده و جمع آوری ، بسیار کاربردی است.

 

استفاده از کابل بلندگو مرغوب ،رسانا و با کیفیت ، در انتقال جریان های صوتی بسیار حائز اهمیت است استفاده از کابل های مس نما ، با متریال آهن یا آلومینیوم  که بسیار رایج و برای فروشندگان پر سود می باشند ، ضمن کاهش جدی سیگنال های صوتی ، خطر آسیب دیدن تجهیزات را شدت می دهد.توصیه می شود مقاله راه های تشخیص کابل را مطالعه بفرمایید.

 

کابل اسپیکر سوندکو مدل ۲۰۲۰ بسیار با کیفیت و دارای تکنولوژی ایتالیا می باشد و موفق به اخذ  گواهینامه CE و RoHS و ISO9001 شده است.

این کابل در دمای منفی ۳۰ درجه و مثبت ۸۰ درجه سانتیگراد مورد آزمون قرار گرفته و دارای گواهی تست ریپورت از آزمایشگاه CTI (Centre Testing International Group Co. LTD) می باشد.

 

 

 

سایر مشخصات کابل بلندگو سوندکو مدل ۲۰۲۰:

 

۱۲۷+۱۲۷ رشته شیلد تمام مس تابیده

روکش بیرونی پی وی سی با ضخامت ۴ میلی متر

حلقه کابل ۱۰۰ متری با نشانه گذاری در هر یک متر

متریال استفاده شده ۹۹.۹۹ مس

روکش شده در فضای خالی از اکسیژن

 

 

 

برند معتبر SOUNDCO دارای تکنولوژی ایتالیا در یک کمپانی آسیایی ، اروپایی در شهر شانگهای چین تاسیس گردیده است . تولید انواع کابل و کانکتور با متریال مس واقعی و بدون نا خالصی از جمله فعالیت های آن محسوب میشود.

این کمپانی موفق به اخذ  استانداردهای بین المللی از جمله CE , RoHS, ISO 9001  و … در کشور مبدا و مقصد گردیده است و دارای TEST REPORT   آزمایشگاهی می باشد .

انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است .

مطالب فوق تماما در گروه فنی مهندسی شرکت پیشتاازان صدای نقش جهان وارد کننده رسمی برند soundco ایجاد شده است و کلیه حقوق مطالب آموزشی این درگاه متعلق به پیشتازان صدای نقش جهان می باشد.